Klub os. Kopernika

17 lutego – Święto Kota

To już dziś! 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota.

Choć przypadający na 17 lutego Dzień Kota świętujemy w Polsce dopiero od 2006 r., kociarzy w naszym kraju nie brakuje. Szacuje się, że 44 proc. Polaków ma pod swoim dachem mruczącego pupila. Badania pokazują, że jego obecność może zdziałać dosłownie cuda!

Jak kot wpływa na zdrowie człowieka?

Koty mogą poprawiać ludziom nastrój i dawać wsparcie emocjonalne. Zwierzęta są szczególnie doceniane za wspomaganie socjalizacji osób starszych, dzieci oraz osób chorujących zarówno umysłowo, jak i fizycznie.

Nie do przecenienia jest też wpływ zwierząt na nasze samopoczucie w sytuacjach kryzysowych. Od czasu rozpoczęcia pandemii relacja ludzi ze zwierzętami domowymi jeszcze bardziej okazała się potrzebna.

Dzień Kota to dla organizacji wspierających zwierzęta i schronisk okazja zarówno do przeprowadzania zbiórek na rzecz zwierząt, jak i możliwość promowania ich adopcji. Aktywnie do akcji włączają się także szkoły i przedszkola w całym kraju, które nie tylko zbierają fundusze i pożywienie dla schronisk oraz fundacji, ale także zajmują się edukacją najmłodszych w zakresie opieki nad zwierzętami.

 

Z okazji Światowego Dnia Kota mam dla Was jeszcze kilka ciekawostek dotyczących tych niezwykłych zwierząt.

  • Czy wiedzieliście, że każdy koci nos jest inny. Można to porównać do linii papilarnych u ludzi. Każdy z nich jest unikalny i daje inny odcisk.
  • Przecięty kot przesypia prawie 2/3 swojego życia. 
  • Koty nie rozpoznają słodkiego smaku. 
  •  Kocie serce bije prawie dwukrotnie szybciej niż ludzkie (w ciągu minuty od 110 do 160 razy). 
  •  Koty pocą się przez poduszki łapek. 
  •  Właściciele kotów żyją dłużej i są zdrowsi. Badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że posiadanie kota w domu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Dziś święto Twojego Kotka. Czy przygotowałeś już dla niego niespodziankę?

Zabawka dla kota

Wędki należą do zabawek uwielbianych przez większość kotów. Możesz wykonać wędkę zakończoną przeróżnymi elementami. Patyk może być plastikowy, drewniany lub bambusowy, długości około 30 cm.

Przymocuj do niego solidnie, np. klejem na gorąco, sznurek. Możesz też wykonać wersję wędki na sprężystym druciku, który będzie „tańczył” w powietrzu w różnych kierunkach i zachęcał kota do ruchu, bądź też zabawkę na mocnej gumce.

         

Co przyczepić na końcu sznurka? Może to być stara zabawka (mysz czy piłeczka), której nadasz w ten sposób „drugie życie”.

Doskonale sprawdzają się też wszelkie piórka, sznureczki czy rzemyki. Możesz wykorzystać pompon ze starej czapki, kawałki tektury falistej lub wyciąć piórko z filcu. Warto doczepić także dzwoneczek dodatkowo zachęcający wiele kotów do pogoni za źródłem dźwięku.

Dobrej kociej zabawy!

Jak narysować kota? – Krok po kroku