Koszty podgrzewania ciepłej wody
Informacja dla mieszkańców dotycząca opłat za ciepłą wodę użytkową
W odpowiedzi na liczne pytania mieszkańców, Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa przypomina, że wysokość opłat za dostawę ciepłej wody użytkowej do lokali nie zależy od spółdzielni. Podobnie jest w przypadku opłat za dostawę energii elektrycznej, zimnej wody, energii cieplnej, czy odbiór ścieków i odpadów komunalnych. Do opłat zależnych od spółdzielni zaliczają się wyłącznie opłaty eksploatacyjne oraz zaliczki na fundusz remontowy.
Co wpływa na cenę ciepłej wody użytkowej?
Cena jednostkowa ciepłej wody użytkowej jest uzależniona głównie od stawek opłat określonych w taryfie dla ciepła, zatwierdzanej przez Urząd Regulacji Energetyki na wniosek Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Wieluniu. Wzrost kosztów energii cieplnej wykorzystywanej do podgrzewania wody prowadzi do wzrostu opłat za dostawę ciepłej wody.
Należy podkreślić, że koszty podgrzania 1 m³ wody rosną znacząco przy minimalnym zużyciu ciepłej wody. Jednostkowy współczynnik podgrzania wody (GJ/m³) zależy od zużycia ciepłej wody w danym budynku lub grupie budynków korzystających z jednego węzła cieplnego.
Wpływ fizyki i regulacji prawnych
Zależność między jednostkowym kosztem podgrzania wody a jej zużyciem wynika z praw fizyki i jest potwierdzona analizami z ostatnich lat. Ciepła woda użytkowa musi spełniać normy temperatury:
- 45–55°C zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. (Dz. U. 1999 r. nr 74, poz. 836 ze zm.).
- Minimalna temperatura 45°C powinna być utrzymana w najdalej położonym punkcie czerpalnym, a maksymalna 55°C nie powinna być przekroczona na przewodzie doprowadzającym wodę do instalacji odbiorczej.
Aby zapewnić te parametry, woda musi nieustannie krążyć w instalacji i być stale podgrzewana. Straty ciepła, powstające w nieogrzewanych przestrzeniach, takich jak piwnice i szachty instalacyjne, zwiększają zapotrzebowanie na energię. To z kolei powoduje wzrost współczynnika podgrzania wody (GJ/m³), szczególnie gdy do wymiennikowni wraca więcej wody wymagającej ponownego podgrzania.
Ograniczenie zużycia wody a koszty
Mniejsze zużycie ciepłej wody przez mieszkańców nie prowadzi do proporcjonalnego obniżenia zużycia energii cieplnej. W efekcie, oszczędności wynikające z ograniczenia zużycia są częściowo redukowane przez wzrost ceny jednostkowej wody.
Dodatkowe czynniki wpływające na cenę
Na jednostkową cenę ciepłej wody użytkowej mają również wpływ:
- sposób zasilania budynków w energię cieplną (węzeł grupowy lub indywidualny),
- rozległość sieci doprowadzającej wodę (większa sieć = większe straty ciepła),
- technologia wykonania zewnętrznej sieci (tradycyjna kanałowa lub preizolowana),
- jakość izolacji termicznej na instalacji,
- liczba pionów w instalacji ciepłej wody w budynku,
- zastosowanie armatury regulującej przepływy w wymiennikach ciepła i pionach instalacji.
Cena jednostkowa ciepłej wody użytkowej jest ustalana na poziomie zapewniającym pokrycie kosztów dostawy energii cieplnej na potrzeby podgrzewania wody. Nie zależy ona od spółdzielni i może różnić się w budynkach spoza zasobów Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.